top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraMichał Kałużny - Radca Prawny

Jak nie paść ofiarą oszustów w transporcie?

Praktyczne porady, które mogą uchronić Twoje przedsiębiorstwo przed ogromnymi stratami finansowymi. Sprawdź jak uniknąć powierzenia towaru złodziejom!


kradzież , wyłudzenie towaru w transporcie międzynarodowym, prawidłowa weryfikacja przewoźnika, prawnik transport, prawnik transportowy, kancelaria transportowa, szkoda transportowa
Poprawna weryfikacja przewoźnika może uchronić przed kradzieżą towaru.

Coraz więcej przedsiębiorstw transportowych i spedycyjnych pada ofiarą oszustw i prób wyłudzenia towaru. Najczęściej spedytorzy lub przewoźnicy poszukujący podwykonawcy za pośrednictwem giełd transportowych (Trans, Timocom), natrafiają na osoby podszywające się pod faktycznie istniejące firmy transportowe. Kancelaria Transportowa CMR przedstawia środki, przy użyciu których możesz zminimalizować ryzyko powierzenia towaru złodziejom.


1. Weryfikacja dokumentów podmiotu.


Bardzo istotnym punktem jest zdobycie od przewoźnika wyrażającego wolę podjęcia ładunku takich dokumentów, jak licencja wewnętrzwspólnotowa dotycząca międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowe rzeczy, polisa ubezpieczeniowa OCP, dokumenty potwierdzające rejestrację podmiotu w kraju rezydencji (wydruk z KRS dla spółek kapitałowych i osobowych, wydruk z CEIDG dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą - w przypadku podmiotów krajowych i analogiczne dokumenty krajowe w przypadku podmiotów zagranicznych). Ponadto warto zdobyć potwierdzenie uiszczenia wymagalnych składek z tytułu umowy ubezpieczenia. Ważne, aby dokumenty te nie zawierały znaków wodnych giełd transportowych - jak wiadomo, takie dokumenty podmiotu może uzyskać każdy użytkownik giełdy.


Po uzyskaniu dokumentów, należy zweryfikować prawidłowość wynikających z nich informacji, a także porównać, czy w każdym dokumencie są te same dane rejestrowe, ta sama nazwa podmiotu, ten sam adres oraz numer NIP/KRS. Jeżeli pomiędzy dokumentami występują jakiekolwiek różnice, to powinno to zwrócić Twoją uwagę.


2. Internet jako źródło informacji.


Bardzo ważne jest zweryfikowanie podmiotu w sieci Internet. Zapewnia ona szereg narzędzi umożliwiających sprawdzenie wiarygodności podmiotu i otrzymanych dokumentów. W przypadku podmiotów krajowych, można skorzystać z wyszukiwarki e-KRS bądź bazy podmiotów CEiDG. Wystarczy wpisać numer NIP, KRS lub nazwę podmiotu, aby sprawdzić, od kiedy funkcjonuje na rynku, czy były jakieś nagłe zmiany własnościowe, czy działalność była czasowo zawieszona lub czy są prowadzone postępowania upadłościowe bądź likwidacyjne. W CEiDG są również wprowadzane informacje o posiadanych licencjach i zezwoleniach przyznanych weryfikowanemu podmiotowi. Ponadto, aktualność otrzymanej licencji transportowej krajowego podmiotu można sprawdzić w rejestrze KREPTD, dostępnym na stronie GITD. W przypadku podmiotów zagranicznych, bardzo ważnym źródłem informacji jest wyszukiwarka VIES, która pozwala zweryfikować podmiot po numerze VAT EU. Poniżej link do strony:



Ponadto, można również zweryfikować podmiot samodzielnie w rejestrach krajowych. Jest to o tyle utrudnione, że wymaga znajomości języka obowiązującego w danym kraju lub przetłumaczenia poszczególnych fraz w celu prawidłowego uzupełnienia wyszukiwarki. Szczegółowe informacje na temat rejestrów w poszczególnych krajach znajdziesz pod poniższym linkiem:



Internet umożliwia również weryfikację strony internetowej przewoźnika, o ile taka istnieje, znalezienie numerów telefonów, adresu e-mail oraz ewentualnych wpisów na temat danego podmiotu. Często występują również wyniki wyszukiwania zawierające informacje o wpisaniu długów danego podmiotu w giełdach wierzytelności, co pozwala nam wyrobić zdanie na temat kondycji finansowej potencjalnego kontrahenta. Jeżeli przewoźnik posiada stronę, warto zweryfikować dane podmiotu z tymi na dokumentach, a także - o ile taki numer się znajduje, wykonać kontrolny telefon na numer stacjonarny celem weryfikacji, że osoba podająca się za pracownika przewoźnika faktycznie jest jego pracownikiem i rozmówca potwierdza, że ten pracownik negocjuje właśnie warunki umowy przewozu na takiej, a nie innej relacji.



3. Sprawdź adresy e-mail.


Najcześciej spedytorzy rozpoczynają rozmowę z oszustem w ogóle nie dostrzegając, że kontaktuje się z nimi osoba podająca się za pracownika konkretnego przewoźnika, lecz piszącą z adresu e-mail założonego na popularnych serwisach poczty elektronicznej, takich jak gmail, yahoo, op.pl, i inne. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, iż już z powierzchownej analizy danych o podmiocie zamieszczonych na giełdzie transportowej, jak i na stronie internetowej przewoźnika, wynika wprost, iż wszelkie adresy zawierają domenę firmową. Inaczej mówiąc, pracownicy dysponują adresami firmowymi zawierającymi w domenie nazwę przedsiębiorstwa. Zdarza się, że oszuści rejestrują domeny bardzo zbliżone do tych, z których korzysta przewoźnik. Dlatego tak ważne jest zachowanie czujności i szczegółowa weryfikacja adresu e-mail rozmówcy, jego podpisu, stopki pod podpisem czy też ewentualnych błędów w pisowni. Przykład. Spółka ABC-Trans sp. z o.o. ma 18 pracowników z kontami na giełdzie Trans.eu. Każdy adres jest konstruowany według wzoru imię.nazwisko@abc-trans.pl. Oznacza to, że jeżeli ktoś podaje się za pracownika tej Spółki, ale jednocześnie pisze do Ciebie z adresu abctrans@gmail.com, andrzej.nowak@abctransport.pl lub jakiejkolwiek innej wariacji oryginalnej domeny - może to być oszust. CMR Kancelaria Prawa Transportowego apeluje wzmożoną czujność w tym zakresie weryfikacji.


4. Rejestr UFG.


W przypadku polskich podmiotów, istnieje również możliwość zweryfikowania, czy zestaw, za pomocą którego ma być zrealizowany transport, posiada ważne ubezpieczenie OC i/lub AC. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz wpisać numery rejestracyjne.


5. Wykonaj telefon do Zakłądu Ubezpieczeń.


Dosyć skuteczną metodą weryfikacji jest również wykonanie telefonu do zakładu ubezpieczeń, w którym przewoźnik jest ubezpieczony i złożenie prośby o potwierdzenie, że taki podmiot ma ważną polisę ubezpieczeniową.


6. Szkol swoją kadrę.


Bardzo ważne jest odpowiednie wyszkolenie osób odpowiedzialnych za poszukiwanie przewoźników na giełdach transportowych w zakresie weryfikacji dokumentów. CMR Kancelaria Transportowa oferuje tego typu szkolenia, które pozwalają zminimalizować ryzyko utraty towaru wartego często kilkaset tysięcy euro. Poza szkoleniem z zakresu weryfikacji, nasi prawnicy transportowi udzielają niezbędnych informacji dotyczących weryfikacji polis ubezpieczeniowych podwykonawców - po to, aby w razie wystąpienia szkody, Klient nie musiał choćby częściowo ponosić odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki zdarzenia szkodowego. W praktyce przeprowadzenie szkolenia dla pracowników w relacji do potencjalnych strat związanych z powierzeniem towaru oszustom, stanowi nieznaczny wysiłek czasowy i finansowy dla przedsiębiorstwa transportowego.


7. Zamów alert ostrzegający przed oszustami lub nieuczciwymi przedsiębiorstwami.


CMR Kancelaria Prawa Transportowego oferuje również abonamentową usługę ostrzegania przed podejrzanymi podmiotami działającymi na rynku. Przyjmuje ona formę bieżącego mailingu, w którym Kancelaria przekazuje trudno dostępne informacje uzsykane w ramach współpracy z Klientami, brokerami ubezpieczeniowymi, giełdami transportowymi, a także likwidatorami szkód transportowych. Jeśli jesteś zainteresowany taką usługą, prosimy o kontakt z Kancelarią pod adresem biuro@prawniktransport.pl.


8. Podsumowanie.


Kancelaria wskazała liczne metody weryfikacji podmiotów, z którym mamy zamiar nawiązać współpracę. To jednak zaledwie wycinek pełnej informacji, umożliwiającej zapewnienie przedsiębiorstwu i jego pracownikom poczucia bezpieczeństwa. Kancelaria przygotowuje procedury weryfikacji przewoźników oraz wdrożenie tych procedur u Klienta. Zachęcamy do zadawania dodatkowych pytań odnośnie metod weryfikacji w komentarzach pod postem!


Życzymy wszystkim Czytelnikom braku zdarzeń szkodowych i samych sukcesów w codziennej działalności


Michał Kałużny

Radca Prawny

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page